Sunday, 31 March 2019

Result - TMG Antica Road Race 2019



Congratulations to all the winners on what was a tough day - a nasty North East wind on the new lumpy Weedon Circuit. 

A special mention must go to Race 1 winner Category B rider Andy Critchlow who attacked early and held a 3 minute gap to the line. He took away the hamper from our generous sponsors The Plough Amersham who also supplied a bottle of wine for each of our winners. Cheers!

For the scratch result of each race, click here

Race One - a rare pic of Andy Critchlow with other riders - he attacked early and no-one could stay with him


Bob Downs - winner of Race 3






A
1
James Moore
Welland Valley CC
2
Craig Barton
4T Plus Cyclopark
3
Darren Farr
CC Luton
4
Richard Wood
TMG Horizon CT
5
Paul Dring
Echelon RT
6
Sean Furley
Oxted
DNF
JS Hatchett
Stevenage CC
B
1
Andy Critchlow
Norwood Paragon
2
Steve Dring
Echelon RT
3
Michael D'arcy
CC Luton
4
Andrew Martin
LBRCC
5
Robert Moore
Welland Valley CC
6
Jared Millar
Verulam
7
Chris Smith
Python RT
8
Clement Palozzi
HK Racing
9
Luca Russo
Cambridge RT
10
Dafydd Williams
Coventry Road Club
11
Andy Smith
Sweet Fabs
12
Jose Vicente Garcia
Cambridge RT
13
Jeremy Honor
JCA - Equipe Velo
14
David Broderick
Dulwich Paragaon
15
Tim Edwins
JCA - Equipe Velo
16
Sean Dines
Milton Keynes Road Club
17
Steve Hubbard
Cambridge RT
DNF
Robert Fletcher
JCA - Equipe Velo
DNF
Matt Pumo
Verulam
C
1
Gavin Francis
London Dynamo
2
Aleck Hornshaw
Team MK
3
Tim Davies
CC Luton
4
Neil White
Ambion RT
5
sean kilroy
Cambridge RT
6
Spencer Nash
Bikeactive.com
7
Martyn Dunn
CC Luton
8
Nick Laing
Walden Velo
9
Issy Zimmerman
Verulam
10
olly kan
v-sprint
11
Tim Powell
VC Godalming & Haslemere
12
paul clare
Out of the Saddle
13
Michael Edmunds
Verulam
14
Stewart Wilson
QN racing
15
Andrew Lowe
Team Corley Cycles
16
St.John De-Zilva
Wyndymilla
DNF
Alan Galloway
CC Luton
D
1
Julian Bray
Dulwich Paragon
2
James Stewart
QN Coaching
3
Paul Caton
Verulam
4
Joe Gardias
Baines Racing
5
Chris Reeson
RAFCA
6
Steve James
CC Luton
7
Martin Fisher
High Wycombe CC
8
Gavin Bench
Verulam
9
Kieran DIneen
VC Equipe
10
Brian Cammack
Team Signum
E Women
1
Alison Lilley
Fenland Clarion CC
2
Clare.e.belle Simon
Bellissimo

E
1
Robert Downs
Condor JLT
2
Rob O' Connor
Kuota Bikes G.S.G Sportswear
3
Patrick Schils
VeloSchils
4
Nicholas Coe
Verulam
5
John French
Club Ciclista Narixa
6
John Phillips
Sotonia CC
7
Tony Couchman
Bishop's Stortford CC
8
Mick Savage
Crest CC
9
Carmelo Luggeri
cc ashwell
F
1
Dave McMullen
Cotswold Veldrijden
2
Paul Cackett
The Bike Loft
3
Malcolm Freeman
GS Vecchi
4
Will Connolly
Team Signum
5
John Rayner
G S Henley

No comments:

Post a comment